S časopisy a pořady o bydlení jakoby se v posledních letech roztrhnul pytel. Napjatě sledujeme, jak rodina opouští domov a po pár dnech se vrací do zcela nového prostoru, ve kterém nenajdeme jedinou stopu po jejich předešlém životě. Zajímalo nás, zda takto opravdu vypadá spolupráce s bytovým designerem v praxi, a proto jsme oslovili designérky ze studia MEET US design Lucii Černíkovou a Kláru Viertigroch.

Jak to tedy chodí v běžné praxi? Znamená spolupráce s designérem, že se váš domov změní od základu na úplně jiný?

Lidé se často bojí, že jim designér bude nutit své představy a nápady a oni pak budou muset žít v prostoru, kterým jim vůbec nevyhovuje jen proto, že je to nyní „trendy“. Naším záměrem však vždy je, abychom na základě našich zkušeností odhalily potenciál daného prostoru a co nejvíce jej přizpůsobili způsobu života našich klientů. Chceme, aby se prostor přizpůsobil jim, nikoli naopak. Proto je pro nás velmi důležitá úzká spolupráce a komunikace. Zajímá nás nejen rozpočet, ale hlavně to, jak lidé žijí, co je pro ně důležité, co od nového (či rekonstruovaného) domova očekávají, o čem sní apod. Pokud se nám podaří naše klienty dobře poznat a získat si jejich důvěru, je pak výsledkem naší spolupráce harmonický interiér, do kterého se budou každý den rádi vracet.

Dalším mýtem, který často vyvracíme, je to, že se jedná o službu pouze pro „bohaté“. Lidé si mnohdy neuvědomují, že i když za tuto službu samozřejmě zaplatí, ve výsledku ušetří – a to nejen čas, ale často i peníze, protože dobře zvolené vybavení bytu pak plní svou funkci a zdobí interiér mnoho let. A co se týče našeho honoráře, někdy nám připadá až úsměvné, když je svou výší srovnatelný s cenou lepšího spotřebiče v kuchyňské sestavě. Takže z tohoto pohledu si nás určitě většina lidí dovolit může.

Kdy tedy oslovit bytového designera?

1. Když si nevím rady s atypickým prostorem. Prostor může být asymetrický, podkrovní – plný zkosených stěn, nebo často úzký, malý, nízký, s výklenkem nebo sloupem. V takovém prostoru se lze velmi snadno dostat při zařizování do slepé uličky, a zde se zkušenosti a představivost designéra vyplatí vždy.

2. Když jsem nerozhodná a líbí se mi toho moc. Určitě to znáte. Vybrat si v dnešním nepřeberném množství doplňků, tapet, koberců. Líbí se mi tolik věcí, ale neumím se rozhodnout, co se k sobě hodí a co ne, zda to bude působit stejně pěkně u mě doma jako na prodejní ploše. A bude to praktické? Pokud se o tom budete mít s kým poradit, nestane se vám, že zbytečně utratíte peníze za něco, co pak nebude úplně to pravé.

3. Chci ušetřit nebo mám omezený rozpočet. Šetřím a zaplatím si designéra? Ano, i v takovém případě se služba designéra vyplatí. Dobrý bytový designer je schopný daný rozpočet maximálně využít. Ví, za co se vyplatí utratit větší sumu a naopak co lze pořídit levněji. Pomůže vám se vyvarovat neuvážených nákupů a jiných chyb, které někdy mohou být poměrně drahé.

4. Chci svůj čas věnovat něčemu jinému. Jste pracovně velmi vytížená nebo chcete zkrátka svůj volný čas trávit s rodinou či svými koníčky a ne hledáním inspirace, vymýšlením, měřením a plánováním nebo běháním po obchodech. Kromě toho, ne každého to baví, tak proč to nenechat na někom, kdo to dělá rád a dobře.

5. Vím, že to u nás doma není ono, ale chybí mi nadhled. Necítíte se doma uvolněně nebo máte pocit, že vám uspořádání prostoru úplně nevyhovuje? V prostoru, který denně užíváte, spoustu věcí nevidíte, protože jste si na ně už prostě zvykli. Říká se tomu „domácí slepota“. Chybí vám nezávislý pohled zvenčí. Ten vám může poskytnout i sousedka nebo kamarádka, u bytového designera máte ovšem jistotu, že disponuje kromě nadhledu i odbornými znalostmi. A nemusí jít třeba ani o velkou rekonstrukci, hodně vám může pomoci třeba i jen konzultace v řádu několika hodin.

V tomto prostoru mohla být klasická „kancelářská kuchyňka“, klienti ale chtěli něco víc … díky nám teď mají přesně to, po čem toužili – kavárnu, knihovnu a bar v jednom.

V dalších dílech se zaměříme na další mýty, panující obecně v oblasti bydlení a zjistíme, jak to dopadne, když se jimi nenecháme omezovat.

Více o práci Lucie a Kláry se dozvíte na www.meetusdesign.cz.

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno