Každý má potřebu žít ve spokojeném partnerství. Není totiž nic horšího než setrvávat v něčem, co nefunguje příliš dobře a být nešťastná a trápit se. Pokud máte za sebou řadu vztahů, které nedopadly dobře, nebo máte potíž najít vážný vztah, je možné, že se vám představa šťastného partnerství zdá nedosažitelná. A co třeba nad vztahy začít trochu jinak přemýšlet. Následující kroky vám mohou pomoci k tomu, aby váš budoucí vztah byl přece jen kvalitnější než ty předchozí a dlouho vydržel.
Ujasněte si, co chcete a potřebujete
Je velmi důležité pochopit své fyzické a duševní potřeby předtím, než se do vztahu vrhnete, protože aby byl ten váš úspěšný, musíte být schopni o svých potřebách komunikovat se svým protějškem. Je možné, že už máte jasnou představu o tom, co potřebujete a očekáváte, ale pokud si stále nejste úplně jistá, zamyslete se nad následující zásadní otázkou. Vzpomeňte si na své předchozí vztahy a pokuste se zjistit, proč fungovaly nebo nefungovaly. Co vám předchozí zkušenosti říkají o vašich potřebách?
Ve vztahu byste neměli být z nezdravých důvodů
Zdravé důvody, proč být ve vztahu, zahrnují: touhu sdílet lásku, intimitu a partnerství, cíl zažít osobní růst, dávat jeden druhému vzájemně citovou a fyzickou podporu. Je důležité vědět, že tyto motivace nezahrnují jen přijímání lásky a podpory, ale totéž poskytovat tomu druhému. Nezdravé důvody, proč se pokoušet o vztah, jsou například: strach ze samoty, obavy z rozchodu, využívání partnera pro zabezpečení, sex, peníze nebo coby pomstu expříteli.
Vyberte si svého partnera pečlivě a nebojte se rozdílností
Často se tvrdí, že protiklady se přitahují, ale průzkumy ukazují, že mnohem spokojenější vztahy mají lidé, kteří mají nějaké společné cíle, zájmy a očekávání. Vaše osobnostní vlastnosti nemusí být úplně stejné, ale pokud každý z vás očekává od vztahu něco jiného, budete mít problém vztah udržet. Zamyslete se nad tím, jestli se vaše rozdíly navzájem doplňují. Inspiruje vás například partner k tomu, abyste věci také nebrala příliš vážně, a dokážete vy jemu naopak pomoci soustředit se na důležité věci?
Buďte realističtí
Začínat vztah a myslet si, že nikdy nepřijdou těžké časy a problémy, je vážně nereálné. Počáteční vášeň a pocit euforie jsou krásné, ale za nějaký čas vyprchají, a s trochu úsilí a překonávání vzájemných překážek, si vybudujete hlubší a smysluplnější partnerství.
Nesnažte se toho druhého měnit
Ačkoli se vám možná podaří ho naučit, aby si po sobě sbíral špinavé ponožky nebo venčil psa, myslet si, že dokážete výrazně změnit něčí osobnost, názory nebo chování je nereálně a může zapříčinit konec.
Nemyslete si, že musíte dělat úplně všechno spolu
Partneři se často mylně domnívají, že je důležité dělat všechno společně, ale z toho můžete mít vy i váš protějšek ponorkovou nemoc. Ponechejte si koníčky, které jste měli i v době před začátkem vztahu. Ponechejte si své chvíle se svými kamarádkami a klidně čas od času vyjeďte na dámskou jízdu. Je to pro zdravý vztah nezbytné.
Buďte připraveni na změny
Stejně jako se během doby měníte vy a váš protějšek, bude se vyvíjet i váš vztah. Místo snahy o to, aby byl váš vztah stále stejný, přijměte a vítejte změny. Ujasněte si, jakými náročnými zkouškami a zkušenostmi jste spolu prošli a kam vás to posunulo.
Investujte do vztahu čas, energii a úsilí
Vkládejte do partnera svůj čas, energii a úsilí. I když vám může vztah někdy připadat jako náročná práce, soustřeďte se na to, co za svou investici dostanete nazpátek. Někdy je člověk až sám překvapen, co vše se mu vrací zpět.
Chovejte se k sobě navzájem s úctou
Chovejte se ke svému protějšku tak, jak byste chtěli, aby se choval k vám. Buďte slušná a ptejte se ho na názor a vyslechněte jeho připomínky ohledně důležitých záležitostí. Řešte spolu důležité plány. Zajímejte se o partnerovi zájmy, práci a jeho aktivity. Nenadávejte si, nepoužívejte slova a nechovejte se tak, aby se druhý ve vztahu cítil ponížený.
Komunikujte spolu
Mluvte spolu, naslouchejte si navzájem, vyjadřujte spoje pocity. Komunikace tváří v tvář, obzvlášť, pokud se týká vašeho vztahu, je většinou mnohem účinnější, než telefonáty, smsky nebo emaily. Když se můžete podívat partnerovi do očí, pozorovat řeč těla a sledovat reakce, lépe pochopíte situaci, navzájem se do sebe vcítíte a pojmenujete konkrétní problémy.
Buďte upřímní
Pokud jste k sobě i k druhým upřímná, máte opravdu šanci prožít šťastný vztah. Nedůvěra, která často pramení právě z neupřímnosti, může váš vztah vážně ohrozit. Snažte se být hodná a citlivá, když sdělujete své obavy nebo nějakou špatnou zprávu. Když budete necitlivá a hrubá, partner zprávu nepřijme správně a vy budete mít ještě větší problémy s komunikací mezi sebou.
Váš protějšek možná dává lásku najevo jinak
Každý člověk demonstruje náklonnost a lásku jiným způsobem. Buďte citlivá ke svým vzájemným potřebám a ptejte toho druhého, co byste mohli udělat, abyste vyjádřili lásku a podporu. Jakmile budete vědět, to váš protějšek potřebuje, můžete se vědomě snažit vyjadřovat city, které k němu chováte.
Nedovolte ostatním, aby se vám do vztahu pletl
Nespokojení příbuzní, příliš starostliví rodiče nebo dominantní kamarádi mohou silně narušit vztah, který vy a váš partner začínáte budovat. Pracujte spolu na tom, abyste udrželi negativní vlivy na minimu.
Zkuste odpouštět
Držet v sobě zlobu a křivdy z minulosti, bude bolet vás i vašeho partnera. Odpouštět může být poměrně náročné, ale rozhodně vám spíše zajistí zdravý a trvalý vztah.Když si nejprve uvědomíte, proč jste se cítili ublížení, pomůže vám to. Zeptejte se sami sebe, zda to, co se stalo, bylo přesně to, co jste cítili v tu chvíli, a buďte ochotní si přiznat, že v situaci hrálo roli také něco, co jste řekli či udělali.
Pokud se budete alespoň z větší části těchto kroků držet, věřte, že už nejspíše nešlápnete vedle. A jednoho dne budete prožívat plnohodnotný vztah.
Foto: profimedia